NA CZASIE
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

#1 Firma Nike została oficjalnie założona w roku 1964 przez Billa Bowermana i Philipa Knighta jako Blue Ribbon Sports. Sprzedawano tam wtedy buty Onitsuka Tiger marki znanej dziś jako Asics. Sklep zmienił nazwę na Nike kilka lat później w roku ’71.

1

#2 Phil Knight – jeden ze współzałożycieli marki chciał na początku nazwać firmę „Dimension 6” [od ang. szósty wymiar]. Jednak zdecydowano się nawiązać do greckiej bogini zwycięstwa Nike.

2

#3 Pierwsze buty zostały stworzone w gofrownicy… Wierzcie lub nie, ale w roku 1971 Bowerman wymyślił innowacyjny patent na podeszwę podczas jedzenia śniadania ze swoją małżonką. Wzór miał pomóc sportowcom w przyczepności, a sam model został nazwany „Nike Waffle Trainer”, którego wydano trzy lata później. Więcej informacji znajdziecie na stronie firmy (w języku angielskim) http://goo.gl/Bjj5Ji

3

#4 Łyżwa zdobiąca obuwie została zaprojektowana przez jedną ze studentek Univerystetu w Portland. Carolyn Davidson zapłacono wtedy jedynie 35 dolarów. Po wielkim sukcesie marki na konto młodej studentki wpłacono ponad 600 tysięcy dolarów.

nike-swoosh

#5 Hasło „Just Do It” zostało zainspirowane seryjnym mordercą Garym Gilmore’m, który przed śmiercią przed plutonem egzekucyjnym w roku 1977 powiedział „let’s do it” [od ang. zróbmy to]. Odkryto to w filmie dokumentalnym „Art & Copy” z roku 2009.

4

#6 Sama kampania „Just Do It” wystartowała w roku 1988. Reklama przedstawiała Walta Stacka – 80-letnią ikonę runningu przebiegającą w „najkach” przez znany wszystkim Golden State Bridge w San Francisco.

https://www.youtube.com/watch?v=QCJ7G-vY4vA

#7 Mimo, że Michael Jordan nie gra już profesjonalnie w koszykówkę od roku 2003 to według magazynu Forbes w dalszym ciągu firma Nike odprowadza na jego konto 60 milionów dolarów rocznie. To czyni MJ’a najbardziej opłacalnym sportowcem w historii.

5

#8 Rumuński tenisista Ilie Nastase został pierwszym atletą, który podpisał umowę z Nike w roku 1972. Natase był utalentowanym graczem, ale jego ostry temperament (został kilka razy zawieszony oraz zdyskwalifikowany) nie pozwolił mu osiągnąć sukcesów.

6

#9 Nike jako pierwsza firma w historii użyła kawałka The Beatles „Revolution” w swojej reklamie Air Maxów w roku 1987. Żadna inna firma nie pokusiła się wcześniej o takie rozwiązanie.

#10 Największy sklep Nike mimo wszystko nie znajduje się w rodzinnych Stanach Zjednoczonych, ale na Londyńskim Oxford Street. Samo wybudowanie sklepu kosztowało firmę 10 milionów funtów i znajdziemy tam aż trzy piętra wypełnione od góry do dołu produktami z pod znaku Nike.

7

Przeczytałeś artykuł

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany