NA CZASIE
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Air Jordan 1 były zakazane w NBA! taka jest prawda! Ale czy prawdą jest to, że firma Nike płaciła grzywne za każdy mecz w którym His Airness nosił AJ’s 1? tego możemy nie dowiedzieć się nigdy!

Ale od początku , zacznijmy od tego jak to się stało, że Jordan nosił buty Nike….

Historia

A zaczęło się to tak! Wczesnej Zimy 1984 roku , firma Nike nie miała się dobrze. Buty do biegania wyszły z mody. A jak coś się nie sprzedaje to jest źle. Tak więc , Nike musiało myśleć, i to szybko. I wpadli na super , jak się później okazało, pomysł , by MJ był nową twarzą firmy . Wszystko super , pięknie i kolorowo ale… MJ nie lubił firmy Nike. Chciał podpisać umowę z Converse , najlepszą  firmą produkującą buty do koszykówki w tamtych czasach, firmą która zaopatrywała w buty takie gwiazdy jak Magic Johnson czy Larry Bird. Niestety(Albo „stety”) firma Converse , mając już podpisane wielkie kontrakty z innymi wielkimi gwiazdami zaoferowała Michael’owi bardzo mało pieniędzy za reklamowanie ich obuwia.   Na drugim miejscu w głowie Jordan’a była firma Adidas ale firma Adidas oferowała mu jeszcze mniejszy kontrakt niż Converse. Podejrzewam ,że młodemu Michael’owi nawet nie przeszło przez myśl żeby podpisać umowę z Nike. Na szczęście David’owi Falk’owi przeszło. Głównym powodem , było to że NIKE oferował Michael’owi własną linie obuwia. W tamtych czasach mało kto to robił. Firma NIKE wiedziała , że Jordan jest mistrzem, i wyrośnie na super gwiazdę. Dlatego też zaprosili go do siebie. Początkowo MJ nie chciał iść ale rodzice jak i Falk mieli na niego duży wpływ i wsiadł do samolotu. W portland nakręcił swój pierwszy film promujący dla Nike. Peter Moore pokazał Jordanowi kilka projektów pierwszych „Air Jordanów” z których większa część była w kolorze czarno-czerwonym. MJ powiedział wtedy:

„Nie mogę nosić takich butów, to kolory diabła!”

Całe spotkanie nie wywarło na MJ wielkiego wrażenia ale wychodząc powiedział do Falk’a : „Ubijmy Interes”

I taki miała swój początek jedna z najpopularnejszych linia butów na świecie , sygnowana imieniem Michael’a Jordan’a

Teraz wracając do wprowadzenia…

Czy Nike naprawdę Płaciło grzywnę za każdy mecz w którym MJ nosił AJ1?

Historia jest taka ,że NBA w tamtych czasach zabraniało grać w innym kolorze obuwia niż biały. Z uwagi na to , że sygnowane nazwiskiem MJ’a buty były koloru czarno-czerwonego, NBA po pierwszym meczu w którym Michael  założył AJ1 nałożyłą grzywnę na klub wysokości 5 tys.$ . Nike zrobiła z tego chwyt marketingowy, w postaci tej oto reklamy:

Tak zatem powstało Air Jordan 1 Banned. Mowi się też , że firma Nike płaciła grzywny za każdy mecz w którym MJ grał w pierwszym modelu Air Jordan. Być może to prawda ale czy prawdą jest to , że MJ grał w nich przez cały sezon? Czy Nike zrobiła z tego małą opowiastkę marketingową tworząc legendę  , czy taka była prawda? Tego możemy się nigdy nie dowiedzieć. Wiadomym jest , że można zauważyć MJ’a na meczu gwiazd w MJ1. Nie ma natomiast dowodów , że His Airness grał w nich przez cały sezon . Michael w sezonie regularnym grał w innych butach. W tamtych czasach nie było internetu , nie można było zrobić zdj czy nagrać video czymkolwiek.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany