NA CZASIE
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Powrót do przeszłości, a konkretnie do 27 sierpnia 2014 roku. Reprezentacja Polski pokonując Austrię zakwalifikowała się z pierwszego miejsca w grupie na EuroBasket 2015.

Niecały rok później, 2 września 2015 roku, kadrowicze wyruszyli do Francji, aby walczyć na Mistrzostwach Europy. Pokonali pierwszych przeciwników: Bośnię i Hercegowinę oraz Rosję. Nawet Francja, z Tonym Parkerem na czele, miała problemy w zwycięstwie nad naszą reprezentacją, którą dowodził Marcin Gortat.

Awans do 1/8 finału EuroBasketu był wielkim sukcesem, jednak upragnione miejsce w ćwierćfinale, po ciężkim meczu i walecznej postawie naszych koszykarzy, powędrowało do późniejszego zdobywcy tytułu Mistrza Europy – Hiszpanii.

Jak do tego doszło?

Trener Reprezentacji Polski – Mike Taylor wprowadził zupełnie inne, nowe w polskiej mentalności – pozytywne myślenie. Przygotowanie taktyczne i fizyczne to najważniejsze aspekty, nad którymi trzeba się skupić w pracy ze sportowcem, dlatego trener Taylor do pomocy w sztabie szkoleniowym dobrał specjalistów w każdej dziedzinie. Dla zawodników stworzył dziennik wszystkich taktycznych zagrywek z planem treningowym, realizowanym na zgrupowaniach przed EuroBasketem.

Co jeszcze zrobił Coach T? Przede wszystkim odbudował relacje, które powinny panować w drużynie. Stworzył prawdziwy TEAM SPIRIT. Jak?

Foto: Andrzej Romański/PLK.pl

Zaczął od atmosfery – wśród kadrowiczów i wszystkich wokół reprezentacji. Podczas przygotowań poranne spotkania drużyny były podzielone na trzy części: jedną z nich była budowa zespołu i motywacja. Inspirujące i pobudzające były filmiki przygotowywane przez trenera o drużynach, które osiągały więcej niż ludzie oczekiwali. Hasła, które stworzył główny szkoleniowiec stawały się myślami przewodnimi wszystkich : „Excited”, „#DawajPolska”.

„Ciężko pracowaliśmy cały czas i zbudowanie takiego środowiska odpowiada mi najbardziej – aż chce się być zaangażowanym, trenować i osiągać sukces. Mogę przyznać szczerze, ze odkąd pracuję z Mikem to moja motywacja znacznie wzrosła poprzez ten jego zaraźliwy optymizm, którego codziennie wysłuchiwaliśmy” – mówi Aleksander Czyż, debiutant w kadrze Polski 2015.

Mike Taylor poświęcał czas i znalazł indywidualny sposób podejścia do każdego zawodnika. Chwalił, rozmawiał i szczególnie słuchał pytań od innych. Każdy z członków zespołu znał swoją rolę i miał możliwość wyrażania swojego zdania. Analizy, które prowadził trener, były omawiane z całym sztabem, a na treningach zdarzało się, że to szkoleniowcy robili kółka wzdłuż parkietu po przegranym zakładzie z zawodnikami. Te wszystkie, nawet najmniejsze detale wpłynęły na wyjątkową atmosferę, która panuje na spotkaniach kadrowiczów.

” Skupiamy się na dobrych rzeczach, bo każdy z nas takie posiada i trener stara się w pełni je wykorzystać. Ja świetnie odnajduję się w tym systemie i powiem więcej – oby było jak najwięcej takich szkoleniowców” – mówi Robert Skibniewski, czterokrotny uczestnik mistrzostw Europy z Reprezentacją Polski.

Ostatnie dwa lata, bo wtedy tak naprawdę rozpoczęły się przygotowania z trenerem Mikem Taylorem i całym sztabem szkoleniowym, były dowodem na to, że ten system sprawdził się. Jak będzie teraz? Przekonamy się już we wrześniu podczas kwalifikacji do EuroBasketu 2017. Gramy z Portugalią, Estonią i Białorusią. Dawaj Polska!

Filmik promujący przygotowania do EuroBasketu 2015 z PZKosza

 

Tekst: Dominika Kuchta

TORBA

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany