NA CZASIE
    Musisz zainstalować Jetpack plugin i włączyć "Statystyki".

Do dnia dzisiejszego większość sneakerheadowej rodziny żyje ze świadomością, że czarno-czerwona kolorystyka Air Jordan 1 została zbanowana 31 lat temu, a sam Michael występował w niej mimo zakazów władz ligi. Ale jak było naprawdę? Tajemnicze obuwie zostało wydane w wielu kolorystykach i zapoczątkowało ewolucję marki. Cofnijmy się zatem do korzeni.

Jak mówi historia – Michael Jordan był albo powinien być obarczony karą $5,000 za każdy występ w czerwono-czarnej kolorystyce określonej w 2011 roku mianem „Banned” (ang. zakazana) . Kara to sprawka Davida Sterna, który wymyślił w lidze zasady ujednolicenia uniformów graczy.

„Każdy koszykarz NBA musi posiadać obuwie, które nie tylko pasuje do jego uniformu, ale także do butów noszonych przez jego kolegów z drużyny.”

W latach 80-tych czerń połączona z czerwienią była bardziej kwestionowana od klasycznej bieli z czernią, której zawodnicy także starali się unikać. Komisarz Stern powtarzał wielokrotnie do Jordana: „Nie ubieraj ich na parkiet!” Sam MJ zbuntował się i ubierał AJ1 mimo przeciwwskazań Sterna, a Nike brało karę na klatę płacąc grube dolce za rzekome występki Jordana. Tak, to powszechnie znana wersja historii, głównie napisana przez Nike.

Młodziutki Michael opowiadał o tym przy okazji legendarnego już wywiadu z Davidem Lettermanem, któremu zresztą poświęcono jedną z kolorystyk Air Jordan 1. Akcja zaczyna się od 4:48.

Poniżej list napisany przez wiceprezydenta NBA, Russa Granika zaadresowany do Roba Strassera – wiceprezesa Nike. W treści znajduje się orzeczenie o tym, że Jordan naruszył zasady ligi ubierając banowane jedynki w październiku 1984 roku.

W związku z owym listem mamy trochę pytań… Przez ile spotkań Jordan naruszał regulamin ligi występując w „zakazanych” AJ1? I czy na pewno Nike płaciło kary za każde złamanie zasad? I najważniejsze: czy czarno-czerwone Air Jordan 1 zostały rzeczywiście zakazane przez NBA?

osmkipcydtqvp5dak2sv

W Internecie już od dawna trwają dywagacje na temat całej tej historii. Instagram ukazuje nam początki pierwszego modelu z serii Retro na podstawie eventów Michaela, a także kronik Chicago Bulls. Jedno jest pewne – His Airness w swoim rookie sezonie miał na nogach buty identyfikowane, jako Nike Air Ship – tajemniczy but, który wyglądem i budową do złudzenia przypominał Air Jordan 1. Wydany w trzech kolorach: Biel/Naturalna Szarość, Biel/Czerwień i Czerń/Czerwień. To ta ostatnia była tą, którą tak naprawdę zakazano. Wyprodukowano nawet wersję PE, która posiadała napis „Air Jordan” na piętach.

Poniżej Michael z roku 1984 w przedsezonowym spotkaniu przeciwko Knicks. Na nogach znowu Nike Air Ship w czerni i czerwieni. Spotkanie rozegrano 18 października 1984 roku w Madison Square Garden, czyli dnia zawartego w liście. Było to zarazem 6 spotkanie przedsezonowe, gdy Bulls posiadali już bilans dodatni 4-1.

wnfdv3jqswofxiuqpcif

Na materiale poniżej macie okazję zobaczyć Michaela noszącego Nike Air Ship w czarno-czerwonym kolorze podczas treningu w Madison Square Garden. Materiał nagrywany był 18 października. Przewińcie od razu do 0:26.

Był to trening poprzedzający pierwsze spotkanie sezonu regularnego rozegranego 8 listopada w MSG, gdzie Jordan wystąpił tym razem w czerwono-białych Air Ship.

Nie ma żadnych fotograficznych materiałów potwierdzających tezę o tym, jakoby Michael kiedykolwiek wystąpił na parkietach NBA w czarno-czerwonych AJ1. Zagadka jest analizowana od lat, więc jeśli wujek albo ciocia z Ameryki była na meczu Chicago, gdzie MJ posiada na nogach zakazany owoc nawet nie zastanawiajcie się nad tym, czy by tego nie opublikować! Najlepiej nam, żebyśmy mogli Was nagrodzić.

Jordan pokazał diabelskie „jedynki” światu podczas konkursu wsadów w roku 1985, a także kiedy mierzył się z Patrickiem Ewingiem podczas sesji zdjęciowej dla Sports Magazine. Magazyn chciał ukazać przez to byłego Rookie of The Year (Jordan) wraz z potencjalnym następcą tego tytułu – Patrickiem Ewingiem. Kolejnym, ostatnim materiałem, gdzie widzimy banowane AJ1 jest dokument „Just For Kicks”.

Analizując… Konkursu wsadów nie zaliczamy do regularnych spotkań. Jeśli jednak spojrzycie na datę listu powyżej (25 luty 1985) można dojść do wniosku, że liga wysłała oświadczenie właśnie po konkursie wsadów, który mógł być przyczyną takiej, a nie innej decyzji Granika. Żadnego dowodu na karę pieniężną nie ma, ale wygląda na to, że list z lutego nie był pierwszym ostrzeżeniem.

Pojedynek między Jordanem, a Ewingiem był na okładce listopadowego Sports Magazine promującego sezon 1985-86. Mimo, że mógł być to matchup dwóch legend w dalszym ciągu nie był to mecz o stawkę, a jedynie kampania reklamowa.

223

Trzecia nagonka Nike na banowane jedynki to dokument „Just For Kicks”. Nawet tam nie znalazł się żaden wiarygodny dowód na to, że Jordan otrzymał karę za złamanie regulaminu… Zdjęcia, które pojawiły się w materiale zostały całkowicie zmodyfikowane. Spójrzcie zresztą na odbicia w parkiecie. Oryginalne filmy pochodzą z playoffs 1986, gdy Bulls mierzyli się z Bostonem. Realne zdjęcia zrobione tamtego dnia przedstawiają owszem – jedynki, ale w kolorystyce „Chicago”. Michael rzucił w tym meczu 63 punkty, co zresztą jest do dzisiaj rekordem w historii playoffs.

Więc macie, jak na talerzu – prawdziwą historię, jak to było z „banowanym” butem. Nie był to Air Jordan 1, ale Nike Air Ship w krwisto-czarnym kolorze zasłonięty reklamowym granatem dymnym. Być może kiedyś dowiemy się więcej o kulisach kampanii reklamowej Nike, ale jedno jest pewne. Zarówno Jordan, jak i producent obuwia z Portland odnieśli wielki sukces. Kolorystykę wskrzeszono ponownie 3 września 2016 roku, a cały nakład sprzedał się, jak ciepłe bułki.

Zgodnie z prawdą lub nie Air Jordan 1 został zabroniony przez ligę. Mit bez wątpienia jest częścią kicksowej historii i prekursorem tego, czym jest w dzisiejszych czasach marka z pod znaku Jumpmana.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany